• Rexhep Shahu: Çmimin Nobël s'e ndajnë shqiptarët

  Ata që nuk janë pronarë të çmimit Nobël, ata që nuk dëmtohen nga xhepi i tyre për çmimin Nobël, ata që nuk e marrin vetë çmimin Nobël dhe as nobelat e katundeve të Shqipërise e të Kosovës që ndajnë muaj per muaj çmime nobel për sivëllezërit e motrat e tyre...
 • Fotaq Andrea: 100 fjalë të arta nga Faik Konica

  E ashpër, e vrazhdë, si populli i fuqishëm që e flet, por edhe plot shije e hijeshi, si frutat dhe lulet e malit ku flitet, gjuha shqipe – ndonëse e varfëruar nga një palëvrim shumë herë shekullor – është e aftë të shprehë, me një ndjenjë të mrekullueshme, nuancat...
 • Bardh Nëngurra: Demaçi po vdes me shamjet në gojë

  Disa njerëz jan aq trutrash dhe aq të pagëdhendun në tru, sa edhe shpirti i tyne asht plot urrejtje nga i cili panderpre villet helm  kundër të tjerve, kundër  individve dhe gjanave qe ai tru debil i fikson, i xhelozon, dhe asnjihere nuk ka mundësi të pranojë madhështinë as superioritetin e tjetrit...
 • Fran Gjoka: Intervistë me Prof. Dr. Akad. Mark Tirta

  Profesor, muajt e fundit ndodhi një ngjarje e hidhur për mbarë vendin tonë. U nda nga jeta një nga figurat emblematike në fushën e pedagogjisë, Prof. As. Dr. Mark Vuji. A mund të na thoni si e keni njohur profesorin...
 • Albina Idrizi: Mbresa nga “Trirema Joniane”

  Pothuaj është e pamundur të mos psherëtij heshtur nga kënaqësia sa herë vij në Sarandë dhe ndalem për ta vështruar nga lart, në hyrje të saj, këtë qytet perlë të bregut të jugut që të lë përshtypjen sikur është i mbuluar me një tis të...
 • Entela Binjaku: Stresi pas pushimeve, si ta luftojmë

  Sociologia Entela Binjaku ju vjen në ndihmë me disa këshilla si ta kapërceni këtë situatë të detyrueshme, pas ditëve të bukura, pa imenjime.  Në vendin e punës, individi duhet të synojë një nivel optimal të motivimit...
 • Fran Gjoka: Krenari e arsimit tonë kombëtar

  Në kujtim të jetës dhe veprës së ''Qytetarit të Nderit'' të Lezhës, prof. as. dr. Mark Vujit, “Mësues i Popullit”- Një nga figurat më të shquara të arsimit dhe shkencës pedagogjike shqiptare është Mësuesi i Popullit Mark Vuji...
 • Beqir Cikaqi: Për një fillim të mbarë

  Në vazhdën e përgatitjeve për vitin  e ri shkollor 2015/2016,  në Shkollën Shqipe të MP në Treviso është duke u bërë përgatitjet përfundimtare, andaj koordinatori i Shkollës Shqipe në Treviso (Beqir Cikaqi), këto ditë pati një takim me ambasadorin  shqiptar...
 • Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen

  Kualifikueset e Euro 2016, Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen Kombëtarja shqiptare e futbollit barazoi pa gola në Kopenhagen ndaj Danimarkës, një rezultat ky që i siguron zyrtarisht kuqezinjve vendin e tretë në klasifikim dhe i vendos ata mes skuadrave ...